You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Rig Shot Nedir ? Nasıl yapılır ?

Rig Shot Nedir ? Nasıl yapılır ?

Özel Üye
Rig Shot Nedir ? Nasıl yapılır ?
[Resim: kX5BLm.jpg]
Rig Shot bir tekniktir. Photoshop kullanan bir çok kişi sadece renk ve parlaklıkla oynadığı için bu kısımlara kafaları basmaz. Meraklıları için bu konuyu açıyorum. Bu tekniğin özü ardışık çekilen resimlerin opacity ayarlarıyla oynayarak tek resim haline getirmektir. Bu sayede motion blur ve radial blur ayarlarıyla uğraşmak yerine tek seferde hem araç hatları keskin kalıp geri kalan yerlerin bulanıklaşmasını ve 3 boyutlu bir görüntü elde edilir.

Yapılışı:

Aracınızı düz bir yolda düz bir şekilde sürün. Yoldaki çizgileri referans almanızı tavsiye ederim. Daha sonra mpr alıp bu mpryi izlerken P tuşuna basıp oyunu durdurun. Shift+U yöntemiyle uygun açıyı bulun ve aracı takip ettirin. Bundan sonraki yapacağımız olay en kolay kısmı ve en önemli kısmı...
Nokta (.) tuşu MPR alındığında bir sonraki görüntü karesine geçmeye yarar. Denerseniz görürsünüz. Noktaya basıp resim çekiyoruz. Tekrar noktaya basıp resim çekiyoruz. Bu işlemi mümkün olduğunca fazla yapıyoruz. Elimizde yaklaşıp 50 ye yakın resim olduğunu düşünelim. Photoshopu açıyoruz ve bu 50 ye yakın resmi tek bir dosya olarak birbirinin üzerine açıyoruz. Shift tuşu yardımı ile tüm resimleri seçiyoruz ve opacity ayarını %1 e getirip Shift+E tuşu ile birleştiriyoruz. Eğer hala tam olarak gözükmediyse CTRL+J tuşu yardımıyla görüntü düzelene kadar kopya katman ekleyebilirsiniz. Göreceğiniz resim yaklaşık olarak yukarıdaki gibi olacaktır. Geri kalan sizin kişisel zevkinize göre elde edeceğiniz kaliteye bağlıdır.

Bir sonraki grafik konusunda görüşmek üzere...
İyi çalışmalar. 

ADIGE
[Resim: tumblr_n88aqmcDoB1qj5jqso1_500.gif]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Peace Of Mind
Cvp: Rig Shot Nedir ? Nasıl yapılır ?
Güzel bir paylaşım teşekkürler. Yeni başlayan arkadaşlar için yararlı olacağını düşünüyorum.
Taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir.
[Resim: 519-5193706_mustafa-kemal-ataturk-silhou...vector.png]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren LFSTurkey.NET sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.